Szoktál tankolni?
Ha van kocsid, elkerülhetetlenül meg szoktál fordulni benzinkutakon. Mivel a kocsi tartása vélhetőleg a havi költségvetésed jelentős részét teszi ki, nem mindegy, hogy a kúton miért és hogyan fizetsz. (Ugye követed a kiadásaidat?)
A kutakon a gyorsaságért és a kényelemért azzal fizetsz, hogy az üzemanyagon és a szabott áras termékeken kívül minden más termék vagy az átlagosnál drágább, vagy a minősége nem az árának megfelelő. E mellett még a kutasok fizetése is sokszor úgy van kialakítva, hogy gyakorlatilag lopásra kényszerülnek. „Kapsz kézbe 50 ezret, a jatt meg a tied.” (Jatt = az a pénz, amit a vevők nálad hagynak; hogy szándékosan-e vagy tévedésből, ez a te dolgod.) Mivel 50 ezer forintból nem lehet megélni, statisztikailag valószínű, hogy ha nem figyelsz a kúton, zavar támad az erőben, és a fizetéskor a te rovásodra történik valami tévedés.
Ez ellen két módszert vethetsz be. Az egyik az, hogy megtanulsz profin fejben számolni. (Ha például matektanár vagy, ez nem lesz gond.) A másik módszer az, hogy megtanulsz „résen lenni”. Ebben az alábbi tippek segíthetnek:
- Kúton csak üzemanyagot vegyél. Ne vegyél se édességet, se kávét, se szendvicset. (Grillcsirkét főleg ne! Én egyszer megtettem, de most nem teszem publikussá, hogy mi történt. A lényeg az, hogy kúton ne vegyél grillcsirkét!)
- Benzinkúton csak kártyával fizess! A kártyás fizetés megzabolázza a „mellényúlási hajlamot”, hiszen mindennek nyoma van a bizonylaton és a banki kivonaton. Alaposan nézd meg, hogy a bizonylaton és a blokkon milyen tételek szerepelnek –néha meglepő dolgok kerülhetnek a blokkra is tévedésből.
- Ha valamilyen krach miatt eltérsz a fenti tanácstól és mégis készpénzben fizetsz, árgus szemekkel figyeld a pénzügyi tranzakciókat: mekkora pénzt adsz, megkapod-e a blokkot és pontos-e a visszajáró. Klasszikus trükk például, hogy te húszezressel fizetsz, a pénztáros szóval tart, közben elteszi a kasszába a bankjegyet, és elkezd visszaadni – tízezerből. Ha nincs kamera, nem fogod tudni bebizonyítani, hogy melyik volt a te bankód a kasszában. (A figyelem mondjuk nemcsak kúton fog meglepő eredményeket hozni. Amióta pénzügyi intelligenciával foglalkozom, többször megtörtént, hogy ezres nagyságrendben akartak átverni a visszajáróval…)
- Ha mást is kell venned, mint üzemanyagot, kizárólag fix áras dolgot vegyél, amire rá van nyomtatva az ára, és nem a kúton találják ki, hogy mennyiért adják. És itt is árgus szemekkel figyeld a blokkot és a visszajárót.
- Ja, és ne nagyon járj autóval! Olvasd el A magad útján utolsó két fejezetét a fenntarthatóságról, és gyorsan változtass a közlekedési szokásaidon.
Ha szeretnél ennél és profibb tippet, olvasd el ezt a cikket is: http://www.origo.hu/auto/20100428-benzinkutas-trukkok.html
PS. Az esetleges félreértések elkerülése végett szeretném jelezni, hogy a cikk nem arról szól, hogy „mindenki csaló”, hanem hogy „mindenhol lehetnek csalók”. Ez a mindennapi életben annyit tesz, hogy minden helyzetben figyelünk, vajon éppen ott vannak-e csalók. Ez nem paranoia, hanem a pénzügyeinkre való tudatosság — a pénzügyi intelligencia legalapvetőbb része.
Hozzászólások
Szoktál tankolni? — Nincs hozzászólás
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>